Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Producent

płytek elewacyjnych

i wyrobów z betonu

Dla wykonawców  Porady  05.01.2020
Jak impregnować płytki elewacyjne?

Jak impregnować płytki elewacyjne?

Produkowane przez nas dekoracyjne płytki elewacyjne stanowią interesującą i oryginalną ozdobę każdej elewacji i wnętrza budynku, a nawet ogrodzenia. Aby jednak móc jak najdłużej cieszyć się ich pięknem warto o nie odpowiednio zadbać.

Każda okładzina, szczególnie ta na zewnątrz, narażona jest na działanie różnych niekorzystnych czynników zarówno atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz, promienie słoneczne czy zmiany temperatury, jak i biologicznych, w postaci wszelkiego rodzaju mchów i glonów. Aby jak najbardziej zniwelować ich działanie, należy krótko po ułożeniu (najlepiej ok. 7-14 dni) płytki elewacyjne odpowiednio zaimpregnować.

Dobrze dobrany impregnat stworzy na okładzinie cienką, niewidzialną warstwę, która sprawi, że płytki staną się mniej nasiąkliwe, a zabrudzenia nie będą wnikać w ich strukturę, lecz osadzą się na powierzchni. Taki kamień bardzo łatwo później oczyścić z kurzu czy brudu.

Dodatkowo, zmniejszenie nasiąkliwości okładziny spowoduje, że będzie ona bardziej odporna na korozję biologiczną i warunki atmosferyczne, w tym działanie wody, mrozu i promieni UV (kolor nie blaknie!), a to zdecydowanie przedłuży jej żywotność.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do impregnacji wyrobów z betonu. Niektóre z nich powodują dodatkowe efekty w postaci nasycenia kolorów czy nabłyszczenia kamienia. Z naszego wieloletniego doświadczenia zalecamy produkty, które będą miały działanie wizualnie neutralne, a więc płytki pozostaną matowe, a ich kolory nie zmienią się (np. SARSIL H14/R).

Impregnacja kamienia jest procesem bardzo prostym i z powodzeniem można go wykonać samemu. Są na to dwa sposoby:

1. Metoda natryskowa – w warunkach domowych można ją wykonać przy użyciu spryskiwacza ogrodowego z pompką.

2. Pędzlem – nakładając produkt bezpośrednio na płytki.

Można również zastosować obie te metody, rozpylając impregnat na fragment okładziny, a następnie rozprowadzając nadmiar pędzlem. Cała powierzchnia powinna być dokładnie i równomiernie pokryta preparatem.

Impregnat można nakładać jednokrotnie, tworząc grubsza warstwę, lub dwukrotnie używając wówczas każdorazowo niewielkich ilości produktu i stosując zasadę „mokre na mokre”. Zawsze należy też zapoznać się z zaleceniami producenta.

Trzeba też pamiętać o tym, aby proces impregnacji przeprowadzić wyłącznie na czystej i dobrze osuszonej okładzinie, przy odpowiedniej temperaturze powietrza, w bezdeszczowy i najlepiej niezbyt słoneczny dzień, zaś miejsca sąsiadujące, które nie będą impregnowane (np. okna, drzwi czy otynkowana ściana) odpowiednio zabezpieczyć (np. folią malarską).

Impregnację warto wykonać również na kamieniu ułożonym we wnętrzach. Pomimo tego, że jest on mniej narażony na warunki atmosferyczne, to na nim również osiada kurz lub brudzi się w czasie użytkowania pomieszczeń. Zaimpregnowaną ścianę łatwiej i bezpieczniej później umyć.

Proces impregnacji kamienia elewacyjnego należy wykonywać nie tylko zaraz po ułożeniu płytek, ale również po każdym większym czyszczeniu okładziny (np. co kilka lat).

arch. Karolina Giża, właściciel ART-BET