Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Producent

płytek elewacyjnych

i wyrobów z betonu

ART-BET

Zadzwoń do nas:

+48 798 955 493

Dla wykonawców  Porady  29.11.2019
Jak myć płytki elewacyjne?

Jak myć płytki elewacyjne?

Płytki elewacyjne narażone są na różne zanieczyszczenia, ale to nie problem. Dowiedz się jak poradzić sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami.

 

Brudna elewacja

 

Zewnętrze ściany budynków ulegają w sposób naturalny różnym zabrudzeniom. Przede wszystkim osiada na nich kurz, pył i zanieczyszczenia z najbliższego otoczenia. Produkowane przez nas płytki elewacyjne o chropowatej fakturze kamienia naturalnego są na to w szczególny sposób narażone, gdyż posiadają niejednolite faktury z dużą ilością zagłębień i wypukleń. Zabrudzona i przykurzona okładzina z kamienia może w znacznym stopniu powodować obniżenie estetyki budynku, dlatego warto o nią zadbać tak, aby jak najdłużej pozostała atrakcyjna i stanowiła ozdobę elewacji.

 

Najpierw zaimpregnuj

 

Ważną kwestią jest zaimpregnowanie kamienia elewacyjnego zaraz po ułożeniu go na ścianie, gdy jest jeszcze nowy i świeży. Impregnat zabezpieczy płytki m.in. przed ingerencją wody, a co za tym idzie, można po kilku latach, gdy zajdzie potrzeba, taką elewację bezpiecznie umyć na mokro.

 

Mycie okładziny

 

Jak to zrobić? Najprościej przy pomocy myjki ciśnieniowej. Należy to jednak robić delikatnie, aby silny strumień wody nie uszkodził płytek lub w znacznym stopniu nie zniszczył spoin. Przed przystąpieniem do pracy warto zatem najpierw wypróbować tę czynność na mniej widocznym fragmencie ściany, a dopiero później przystąpić do czyszczenia całej elewacji. Po każdorazowym umyciu i dokładnym wyschnięciu okładziny należy ją ponownie zabezpieczyć impregnatem.

Myć można (a czasem nawet trzeba) również kamień ułożony we wnętrzach. Można to zrobić delikatnie mokrą ściereczką lub miękką szczotką i wodą.

 

Jak często myć okładzinę?

 

Czyszczenie płytek elewacyjnych można przeprowadzać co kilka lat (np. co 5 lat), w zależności od stopnia ich zabrudzenia. Utrzymana w ten sposób okładzina będzie przez długi czas wyglądała świeżo i estetycznie.

 

Usuwanie wykwitów

 

Czasami na betonowych płytkach elewacyjnych mogą pojawić się białe naloty (tzw. wykwity), co wygląda szczególnie nieestetycznie. Jest to zjawisko naturalne, związane z wypłukiwaniem i osadzaniem się na powierzchni okładziny soli rozpuszczalnych, zawartych w cemencie, który jest głównym składnikiem zarówno betonu jak i zapraw murarskich. Wykwity można usunąć mechanicznie, przy pomocy miękkiej szczotki i ciepłej wody. Jeśli to nie wystarczy konieczne może być użycie specjalistycznych środków chemicznych, dostępnych na rynku.

 

arch. Karolina Giża - właściciel ART-BET