Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Producent

płytek elewacyjnych

i wyrobów z betonu

ART-BET

Zadzwoń do nas:

+48 798 955 493

Dla wykonawców  Porady  04.02.2020
Jak kleić płytki elewacyjne?

Jak kleić płytki elewacyjne?

Produkowane przez nas płytki elewacyjne są niezwykle proste w montażu, a dzięki temu, że są betonowe, a więc trwałe i odporne na różne czynniki, mogą być układane zarówno na ścianach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Taka okładzina zapewni estetyczny wygląd każdej elewacji czy każdemu wnętrzu, dlatego niezmiernie ważne jest, aby była prawidłowo i starannie wykonana. Jak zatem dobrze ułożyć płytki na ścianie?

 

Co i jak przygotować przed klejeniem?

 

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do pracy należy wszystko właściwie przygotować, dlatego na początek kilka wskazówek ogólnych.

 

  • Ściana musi mieć odpowiednią nośność, być równa, oczyszczona z jakichkolwiek niestabilnych powłok czy zabrudzeń, odtłuszczona i odpylona oraz sucha, a wszelkie procesy wiązania i osiadania zakończone. Przed przystąpieniem do klejenia warto też zagruntować powierzchnię.

 

  • Układanie płytek należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 5oC i wyższa niż 25oC. W przypadku ściany południowej lub innej wystawionej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, należy ją zabezpieczyć przed zbytnim nasłonecznieniem (np. przy pomocy plandeki) i kontynuować taką osłonę przez ok. 3 dni, aż do momentu związania kleju. Warto również zaplanować prace tak, aby w danym momencie dnia pracować na jak najmniej nasłonecznionej ścianie.

 

  • Klejenie najlepiej rozpocząć od miejsc najbardziej strategicznych, takich jak np. narożniki i kontynuować od dołu ku górze. Często koniecznie jest użycie listwy startowej i poziomicy, aby odpowiednio wyznaczyć poziom płytek.

 

  • W przypadku płytek typu D zalecamy sugerować się schematem załączonym do płytek, na którym pokazane jest jak prawidłowo ułożyć wzór na ścianie. Można też układać je bez schematu, pamiętając jednak, żeby równomiernie rozmieszczać poszczególne wielkości płytek na ścianie oraz aby wszystkie prostokątne elementy były w pozycji horyzontalnej.

 

  • W przypadku płytek prostokątnych, a więc typu S, W czy J kolejne rzędy należy układać z przesunięciem o ½ płytki względem poprzedniego rzędu.

 

  • W przypadku płytek typu C i P należy dopasowywać do siebie poszczególne elementy i w razie konieczności przycinać je.

 

  • Wszystkie produkowane przez nas płytki mają odpowiednio przygotowaną tylną stronę – jest ona specjalnie matowiona w procesie produkcji i może być klejona do ściany od razu po wyciągnięciu z kartonu, nie ma potrzeby dodatkowej obróbki (np. przy pomocy szczotki drucianej czy szlifierki).

 

  • Najlepiej przyklejać do ściany płytki z kilku kartonów równocześnie, aby odcienie były dobrze wymieszane.

 

  • Do montażu płytek należy użyć średniej klasy zaprawy klejowej o zwiększonej elastyczności, upewniając się, że nie jest ona przeterminowana.

 

  • Wszelkie niezbędne cięcia i docinki można wykonać za pomocą tarczy diamentowej lub tarczy do betonu.

 

Jak kleić płytki elewacyjne?

 

A teraz, gdy już mamy wszystko przygotowane, przechodzimy do samego procesu układania płytek.

 

  • Uwaga, bardzo ważne!!! Przed położeniem kleju należy obowiązkowo zwilżyć wodą tył płytki oraz ścianę, na której będzie ułożona. Można to zrobić np. przy pomocy opryskiwacza ogrodowego z pompką, pilnując jednocześnie albo zbytnio nie przemoczyć powierzchni. Nie wykonanie tej czynności może spowodować, że zarówno ściana jak i płytka „wypiją” wodę z kleju, a to z kolei sprawi, że klej dobrze nie zwiąże i może pojawić się później problem z odpadaniem płytek. Czynność ta jest szczególnie ważna podczas montażu okładziny w upalne dni, ale zalecamy wykonywać ją również przy niższych temperaturach.

 

  • Po zwilżeniu ściany nakładamy na nią klej za pomocą packi (gładką stroną), a następnie wyrównujemy go zębatą stroną packi, aby uzyskać warstwę o jednolitej grubości.

 

  • Teraz nakładamy klej na zwilżony tył płytki i rozprowadzamy go po całej powierzchni. Uważamy przy tym, aby nie zabrudzić klejem czoła płytki (np. od poplamionych klejem rąk).

 

  • Kolejną czynnością jest przyłożenie płytki do ściany (klej do kleju), dociśnięcie i ewentualne skorygowanie jej ustawienia.

 

I gotowe! Bierzemy się za kolejną płytkę.

 

arch. Karolina Giża, właściciel ART-BET