Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Producent

płytek elewacyjnych

i wyrobów z betonu

ART-BET

Zadzwoń do nas:

+48 798 955 493

Dla architektów  Porady  18.06.2020
Jak wybrać płytki elewacyjne? Mini poradnik.

Jak wybrać płytki elewacyjne? Mini poradnik.

Jednolity czy kolorowy? Gładki czy wypukły? Z fugą czy bez? Ratunku, który wzór kamienia elewacyjnego wybrać?

 

Oglądając wystawki płytek elewacyjnych, które produkujemy, czy też zdjęcia na stronie www i w katalogach, nasi klienci wielokrotnie stają przed dylematem który wzór czy kolor wybrać dla swojego domu. Wielu z nich ma już pomysł na elewację i wtedy, gdy poszukują konkretnego produktu, decyzja staje się w miarę prosta. Jest jednak spora grupa osób, którym podoba się więcej wzorów i odcieni, a każdy z nich mógłby śmiało pasować do koloru tynku czy charakteru budynku. Czym zatem kierować się przy wyborze płytek?

Przede wszystkim własnym gustem i upodobaniami. Warto jednak wziąć też pod uwagę kilka ogólnych zasad, które mogą pomóc w rozstrzygnięciu dylematu co wybrać. Zasady te wypracowaliśmy w trakcie wieloletniego doświadczenia w doradzaniu naszym klientom

  • Kolor kamienia dobieramy przede wszystkim do tynku i stolarki, gdyż to właśnie te elementy będą bezpośrednio sąsiadowały z okładziną. Kolor dachu jest sprawą drugorzędną.

  • Na ścianie stosujemy raczej jeden rodzaj okładziny, nie mieszamy ze sobą różnych kolorów, a tym bardziej wzorów, gdyż może to zaburzyć spójność kompozycyjną elewacji i wprowadzić niepotrzebny chaos.

  • Odcień płytek może nawiązywać do koloru tynku (zlewać się z nim) albo mniej czy bardziej odcinać się, stanowiąc kontrast – nie ma tu jednej złotej zasady, wszystko leży w gestii własnych pomysłów i preferencji. Najbardziej popularne są rozwiązania, gdzie okładzina cokołu jest nieco ciemniejsza od koloru tynku.

  • Jeśli będziemy wyklejać kamieniem ściany wnęk tarasowych czy podcieni, warto wtedy zastosować jaśniejszy odcień płytek dla całej elewacji, aby miejsca zacienione nie były zbyt przytłaczające. W takim przypadku płytki w kolorze ciemnego grafitu czy ciemnego brązu (np. typ W110, J13, J14, S2, S5) mogą być zbyt ryzykowne.

  • Gdy płytki będą układane na większej powierzchni (np. wysoki cokół czy duża wnęka) warto rozważyć wzory z większymi elementami (np. typ D, P, C), ponieważ wtedy skala kamienia będzie dobrze korespondowała z wielkością okładziny. Dla mniejszych realizacji świetnie sprawdzają się drobniejsze wzory (np. typ J, W, S).

  • Do wnętrz wybieramy subtelne, jasne odcienie i delikatniejsze faktury, aby nie zaciemniać i nie przytłaczać zbytnio pomieszczeń. Dla takich realizacji zawsze proponujemy nieco dyskretniejsze cieniowanie, aby uzyskać jak najlepsze efekty wizualne (światło na płytkach wewnątrz budynków układa się zupełnie inaczej niż na zewnątrz!).

  • Dla domów w stylu wiejskim czy podgórskim warto wybrać wzory z tradycyjną fugą, które podkreślą oryginalny charakter budynku (np. typ P, C).

Oczywiście decydujące znaczenie w wyborze konkretnego wzoru i koloru płytek mają zawsze preferencje i gusty klientów, jednak czasem trudny na początku wybór staje się prostszy, gdy ma się świadomość pewnych zasad i prawidłowości.

 

arch. Karolina Giża, właściciel ART-BET