Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Producent

płytek elewacyjnych

i wyrobów z betonu

Dla wykonawców  Porady  15.07.2020
Dlaczego nie należy gruntować daszków przed malowaniem?

Dlaczego nie należy gruntować daszków przed malowaniem?

W naszej instrukcji dotyczącej montażu i malowania daszków betonowych niejednokrotnie zaskakuje klientów informacja:

"Zabrania się gruntowania daszków przed malowaniem!"

Ale jak to? Dlaczego? Już tłumaczymy.

Grutnowanie zazwyczaj poprzedza etap malowania i ma na celu przede wszystkim zmniejszenie lub wyrównanie chłonności powierzchni, która zostanie pokryta farbą. Dodatkowo zmniejsza nasiąkliwość powierzchni i wygładza ją (szczególnie w przypadku powierzchni pylących lub kruszących się). Jeśli powierzchnia przeznaczona do malowania jest wyjątkowo gładka, grunt nada jej odpowiednią przyczepność.

Z powyższych informacji można wywnioskować, że gruntowanie to niezbędny etap malowania i zazwyczaj tak jest, ale... nie w przypadku naszych daszków betonowych. Tutaj gruntowanie zadziała niekorzystnie.

Pokrycie daszków gruntem przede wszystkim odetnie przyczepność farby do betonu. Grunt w tym przypadku sprawi, że na powierzchni daszków utworzy się szczelna powłoka oddzielająca beton od farby. W efekcie po 2-3 latach farba, pod wpływem działania różnych czynników atmosferycznych (temperatura, promienie UV, woda) zacznie się zwyczajnie złuszczać.

Jakie jest zatem rozwiązanie?

Pomijamy etap gruntowania i farbę nakładamy bezpośrednio na beton. Pigmenty z farby bez problemu wnikną wtedy w warstwę betonu i powierzchniowo ją zabarwią. Będzie to koloryzacja trwała - z własnego, wieloletniego doświadczenia wiemy, że tak pomalowany daszek przez długie lata wygląda świeżo i ładnie, a warstwa farby dodatkowo zabezpiecza go przed wilgocią i korozją.

A zatem, podsumowując - w przypadku daszków zapominamy o gruntowaniu i nakładamy farbę bezpośrednio na beton. Natomiast o tym, jak to dokładnie zrobić przeczytacie Państwo w kolejnym artykule.

arch. Karolina Giża - właściciel ART-BET