Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Producent

płytek elewacyjnych

i wyrobów z betonu

Blog  05.05.2021
O manufakturze, czyli dlaczego nasze produkty są wyjątkowe?

O manufakturze, czyli dlaczego nasze produkty są wyjątkowe?

Niedawno, podczas rodzinnej wycieczki do ruin średniowiecznego zamku, znaleźliśmy obok starego muru fragment oryginalnej cegły sprzed kilkuset lat. Była to tzw. palcówka, czyli cegła, która na górnej powierzchni miała wyżłobione podłużne zagłębienia. Powstały one we wczesnym etapie produkcji i były zabiegiem celowym, bo taka ręcznie ryflowana cegła miała potem specjalne zastosowanie w budownictwie. Średniowieczny rzemieślnik własnymi rękami usuwał z formy nadmiar gliny, pozostawiając w niej odciski swych palców i tak ukształtowany materiał wypalano, utrwalając fakturę palcowych zagłębień na wieki.

Ciekawe i pobudzające wyobraźnię było to uczucie: wziąć do ręki cegłę starszą od naszych prapradziadków i przejechać własnymi palcami po rowkach, śladem dawnego ich twórcy.

To nam uświadomiło niezwykłą wartość manufaktury. W czasach powszechnego uprzemysłowienia i cyfryzacji produkcji to właśnie wyroby ręcznie zrobione uchodzą za unikatowe, niepowtarzalne i ekskluzywne.

Na naszych produktach próżno szukać odcisków palców czy innych „podpisów” ich twórców (i chwała Bogu!), pomimo tego, że w dużej mierze są wykonywane manualnie, a w proces ich powstawania zaangażowanych jest zazwyczaj kilka osób.

Przykładowo, jedna nasza płytka elewacyjna zanim z piasku, cementu i wody stanie się gotowym tworem zdobiącym Waszą ścianę przechodzi przez kilka par rąk, które ją formują, wykańczają czy pakują w kartony. To nie jest maszynowy taśmociąg, ale autentyczna manufaktura! Tutaj tworzy człowiek (oczywiście, nie oszukujmy się, z pomocą maszyn, ale to wciąż w dużej mierze ręczna robota) zamykając w każdym produkcie cząstkę swojego czasu, umiejętności i serca, jakie wkłada w swoją codzienną pracę.

Dzięki manufakturze na każdym etapie produkcji możemy dokładnie kontrolować jakość naszych wyrobów. Tutaj nic się nie ukryje - mamy pewność, że każdy nasz produkt jest perfekcyjnie wykonany, bo zanim do Was trafi spojrzy na niego kilka par oczu i wychwyci ewentualne błędy czy niedoskonałości.

I chyba właśnie w tym tkwi nasz sekret. Rzetelna, nierzadko ciężka praca naszych rąk połączona z jakością wykonania produktów sprawia, że są one wyjątkowe.

Nasz kamień elewacyjny pewnie nie przetrwa tyle, ile średniowieczne palcówki (choć w sumie kto wie?), jednak miło jest pomyśleć, że gdybyśmy działali w poprzednich wiekach najpewniej nazywalibyśmy się Manufaktura ART-BET :)

PS. Przy okazji, zaczyna się sezon wycieczek i wakacyjnych wyjazdów. Może i Wam uda się znaleźć jakieś ciekawe okazy dawnego rękodzieła?

A jeśli nie macie pomysłu na wycieczkę to zaglądnijcie na naszego prywatnego bloga i poczęstujcie się garścią inspiracji :)

https://parekrokowstad.wordpress.com/

arch. Karolina Giża, CEO